התנאים לקבלת רישיון נשק בעקבות מלחמת חרבות ברזל

בעקבות ארועי הטרור והמלחמה בעזה שונו תנאי הסף והתבחינים הדרושים לצורך קבלת רשיון נשק.

מה הקריטריונים לקבלת רשיון נשק בעקבות מתקפת הטרור של החמאס?

הקיטריונים לקבלת רישיון נשק הוגמשו בימים אלו בעקבות מתקפת הטרור הרצחנית של ארגון החמאס במהלכה נרצחו ביום 08.10.23 מאות מאזרחיי המדינה ונחטפו מאות אזרחים. ממשלת ישראל ביחד עם המשרד לבטחון פנים בראשות השר בן גביר החליטו להקל בצורה דרמטית על קריטריונים לקבלת רישיון נשק. ההחלטה נעשתה על מנת לאפשר לאזרחים להגן על עצמם מפני התקפות טרור.

הקריטריונים החדשים לקבלת רישיון נשק הם כדלקמן:

 • תצהיר רישיון נשקגיל: 21 שנים ומעלה.
 • תושבות: תושב ישראל.
 • היעדר עבר פלילי.
 • היעדר מחלת נפש.
 • הוכחת צורך ברישיון נשק.

הוכחת הצורך ברישיון נשק יכולה להינתן על ידי הצגת אישור ממקום העבודה, אישור מהרשות המקומית או אישור מגורם מוסמך אחר.

הקלות נוספות בקריטריונים לקבלת רישיון נשק כוללות:

 • הארכת תקופת הרישיון מ-5 שנים ל-10 שנים.
 • האפשרות לקבלת רשיון נשק ללא מבחן ירי.
 • האפשרות לקבלת רשיון נשק למטופלים במחלות כרוניות, כגון סוכרת או מחלת לב.

ההחלטה להקל על קריטריונים לקבלת רישיון נשק עוררה בעבר ביקורת מצד חלקים בציבור, אשר טענו כי היא תגדיל את הסיכון לשימוש בנשק בידי אזרחים. עם זאת, דומה כי בעקבות מתקפת הטרור של ארגון חמאס קיימת הסכמה רחבה בציבור הישראלי להגמשה ניכרת בתנאי הזכות לקבלת רשיון נשק.

מה התבחינים והקרטיריונים החדשים הדרושים לקבלת רישיון נשק?

כיום בגלל מתקפת הטרור של החמאס הוגמשו התבחינים והקריטריונים לקבלת רשיון נשק והדבר גרם  לעלייה עצומה במספר האנשים אשר מגישים בקשות לקבלת רשיון. על פי נתוני משטרת ישראל, מספר הבקשות לקבלת רשיון נשק עלה במאות אחוזים מאז תחילת המלחמה בעזה.

העלייה במספר הבקשות לקבלת רשיון נשק נובעת מכמה גורמים, ביניהם:

 • תחושת חוסר ביטחון בקרב האזרחים בעקבות מתקפת הטרור בעזה אשר למרבה הצער הביאה לכך שהאזרחים נאלצו להתגונן בכוחות עצמם במשך שעות רבות עד להגעת כוחות הביטחון.
 • הקלות בקריטריונים לקבלת רשיון נשק.
 • האווירה הציבורית התומכת בנשיאת נשק.

מה היישובים הזכאים לרישיון נשק?

כאשר מדובר בעילה של מגורים או עבודה ביישוב זכאי, הרשימה של היישובים הזכאים איננה זמינה לציבור, איננה מפורסמת ולא פורסמה מעולם. הרשימה מוחזקת על ידי המשרד לביטחון פנים והוא הגורם שמעדכן אותה אחת לתקופה ובהתאם לשיקול דעתו.

על פי הערכות, מרבית היישובים הזכאים ממוקמים מעבר לקו הירוק, בסמיכות לגדר ההפרדה ובסמיכות לגבולות המדינה. עם זאת, ישנם יישובים זכאים נוספים שאינם נכללים תחת הגדרות אלו.

ניתן לבדוק אם אתם מתגוררים או עובדים ביישוב זכאי על ידי הגשת בקשה לקבלת רישיון נשק. במסגרת הבקשה, תתבקשו למלא טופס שבו תצטרכו לציין את היישוב שבו אתם מתגוררים. המשטרה תבדוק את הבקשה שלכם ותודיע לכם אם אתם זכאים לקבלת רישיון נשק.

כמו כן, ניתן להיעזר במחשבון לבדיקת זכאות לרישיון כלי ירייה פרטי באתר המשרד לביטחון פנים. אחד מהנתונים שתתבקשו למלא במחשבון הוא היישוב שבו אתם מתגוררים. המחשבון ייתן לכם הערכה ראשונית לגבי הזכאות שלכם לקבלת רישיון נשק.

חשוב לציין כי מגורים או עבודה ביישוב זכאי אינם מעניקים לכשעצמם זכאות להוציא רישיון נשק באופן מוחלט אלא רק משפרים את הסיכוי לעשות זאת בהצלחה.

על פי הקריטריונים לקבלת רשיון נשק בישראל, אדם רשאי להוציא רישיון נשק אם הוא מתגורר ביישוב זכאי. יישובים זכאים הם יישובים שנמצאים באזורים בעלי רמת ביטחון נמוכה, כגון:

 • יישובים הנמצאים בקו עימות או בקרבת גבול.
 • יישובים הנמצאים באזורים מועדים לפשיעה.
 • יישובים הנמצאים באזורים מבודדים או מרוחקים.

הרשימה המלאה של יישובים זכאים לרישיון נשק מתעדכנת מעת לעת על ידי משטרת ישראל.

 

מתי צריך לחתום על תצהיר בפני עורך דין לצורך קבלת רישיון נשק?

על פי הקריטריונים לקבלת רשיון נשק בישראל, על המבקש לחתום על תצהיר בפני עורך דין. התצהיר כולל הצהרות על העבר הפלילי של המבקש, על בריאותו הנפשית ועל צורך ברישיון נשק.

התצהיר חייב להיות חתום בפני עורך דין על מנת להבטיח את אמינותו. עורך הדין אחראי לוודא כי המבקש מבין את ההצהרות שהוא חותם עליהן, וכי הוא עושה זאת מרצון חופשי.

תצהיר בפני עורך דין הוא תנאי הכרחי לקבלת רשיון נשק. אם המבקש לא יחתום על תצהיר כזה, הבקשה שלו לקבלת רשיון תידחה.

להלן הסיבות לכך שעל המבקש לחתום על תצהיר לרשיון נשק בפני עורך דין:

 • להבטיח את אמינות ההצהרות: עורך הדין אחראי לוודא כי המבקש מבין את ההצהרות שהוא חותם עליהן, וכי הוא עושה זאת מרצון חופשי.
 • להגן על המבקש מפני האשמות שווא: אם המבקש יחתום על תצהיר כוזב, הוא עלול להיות מואשם בעבירות פליליות, כגון זיוף ואיומים.
 • להקל על עבודת המשטרה: תצהיר בפני עורך דין מאפשר למשטרה לקבל מידע מדויק ומהימן על המבקש.

התצהיר בפני עורך דין  הוא מסמך חשוב בהליך קבלת רשיון נשק. על המבקש לקרוא בעיון את ההצהרות שהוא חותם עליהן, ולוודא כי הוא מבין את המשמעות שלהן.

שרותי משרד עורך דין בפתח תקווה בקשר לאימות תצהיר רשיון נשק

משרד עורך דין בפתח תקווה ניר טולדנו מספק שירות אימות חתימה על תצהיר, וערוך לספק את השירות עבורכם בהתראה מידית בשעות פעילות המשרד. לקבלת שירות צרו קשר או חייגו עכשיו: 03-9309677.

ניתן גם לצור קשר באמצעות משלוח הודעת ווצאפ 24/7

מחשבון לבדיקת זכאות לרישיון כלי ירייה פרטי

אישור ממטווח קליעה על הכשרה בשלוש השנים האחרונות – לצורך הכשרה מקוצרת