הסכם גירושין

 

הסכם גירושין מהו?

הסכם גירושין הנו הסכם אשר בא להסדיר את כל הסוגיות הכרוכות בפן הרכושי ממוני, לרבות בסוגיית תשלום מזונות, משמורת הסדרי ראיה וכיו"ב בין בני זוג, אשר יחסיהם עלו על שרטון ובעקבות זאת הם החליטו לסיים את קשר הנישואין שלהם.

מטרת הליך הגירושין, בסופו של דבר, צריכה להיות סיום הסכסוך לטובת שני הצדדים, תוך הפחתת הנזק לסביבתם הקרובה, אך למרבה הצער בהרבה מקרים הליכי הגירושין אינם עולים יפה, ומעמידים את הילדים והמשפחה הקרובה במצב לא נוח, בין בני הזוג אשר כל אחד מהם מצפה שיצדדו בעמדתו.

זאת ועוד, לאחר שבני זוג קיבלו את ההחלטה לפתוח בהליך גירושין, עליהם לפנות לבית הדין הרבני או לבית המשפט לענייני משפחה, ביניהם קיימים הבדלים מהותיים שיכולים לבוא לידי ביטוי בהכרעתם בדבר גובה המזונות וחלוקת הרכוש. על כן, בטרם מתחילים בהליך, יש לשקול בכובד ראש את נסיבות העניין ואת האפשרות הפשוטה יחסית להגעה להסכם גירושין.

ואכן, כיום בשונה מבעבר בני זוג רבים, שהחליטו להביא את הקץ לקשר הנישואין בניהם, בוחרים בגישה נבונה ופרגמטית של שיתוף פעולה ועריכת הסכם גירושין ביניהם, במסגרתו מגיעים להבנות והסכמות בדבר כל הסוגיות הקשורות בסיום הקשר הזוגי, ובכך מסיימים למעשה את נישואיהם בכבוד הדדי ובחסכון ניכר בהוצאות ובעגמת נפש, שתמיד נלוות לניהול הליך משפטי ארוך.

בני הזוג יכולים לחסוך אם כן לעצמם ניהול הליך ממושך ויקר בבית המשפט, זאת באמצעות עריכת הסכם גירושין המסדיר את חלוקת הרכוש בין הצדדים, ובמידה ויש לבני הזוג ילדים קטינים  – גם את תנאי המשמורת, את גובה המזונות ואת הסדרי הראייה.    

כמובן שהסכם גירושין לא יכול להיערך בין בני זוג בעל פה או באמצעות מסמך בכתב ללא אישור פורמלי של רשות מוסמכת. את ההסכם ניתן לאשר על ידי בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני. ניתן לשנות הסכם גירושין בהסכמת שני בני הזוג, אך כל שינוי חייב אף הוא להיערך בכתב ולקבל אישור של רשות מוסמכת. בהחלט שלא מומלץ לערוך את הסכם הגירושין תוך שימוש ב- "פורמט לדוגמה", ללא עריכתו בהתאם לנסיבות הקונקרטיות על ידי עורך דין גירושין בקיא ומנוסה בדין הרלוונטי, אשר יכול לראות לנגד עיניו את כל מכלול הנתונים והנסיבות אשר בני הזוג לא יכולים לצפות אותם מראש.

מה היתרונות של הגעה להסכם גירושין?

אין ספק שלהגעת הצדדים להסכם גירושין יש יתרונות העולים לאין ערוך על פני האלטרנטיבה  הלגיטימית של ניהול הליך גירושין סבוך וממושך בבית משפט לענייני משפחה. להלן מקצת היתרונות הרבים שיש להגעה להסכם גירושין על פני ניהול הליכי גירושין בבית משפט:

ראשית, חשוב להדגיש כי הגעה להסכם גירושין והבאתו לאישור בית משפט הופכת למעשה את הסכם הגירושין לפסק דין מחייב לכל דבר ועניין, אותו ניתן לאכוף במידת הצורך בשל אי קיום חיובים אף בהוצאה לפועל. מכאן, שהסכם גירושין אשר מאושר בבית משפט מקבל תוקף של פסק דין וזהה מבחינת כוחו לצורכי אכיפה לפסק דין. הלכה למעשה שפסק דין שניתן בבית משפט לענייני משפחה שלא על בסיס הסכמת צדדים ניתן לערעור לבית משפט מחוזי, בעוד שעל פסק דין שניתן בהסכמה לא ניתן לערער. יחד עם זאת, ניתן לבקש לבטלו באמצעות הגשת תביעה נפרדת בעילות קונקרטיות, דבר אשר הופך את סוגיית הביטול למורכבת ויקרה יותר עם סיכוי הצלחה נמוכים.

שנית, כאשר ניתן פסק דין בהליך גירושין על ידי בית משפט, קורה בהרבה מקרים שהצד שמרגיש שנעשה לו עוול לא משלים עם פסק הדין ומחליט שלא לקיים את הוראות הפסק. ואולם, מצב זה נמנע כאשר בני הזוג מגיעים במשותף ובהרמוניה להסכם גירושין שמקבל תוקף של פסק דין. במצב דברים זה, בני הזוג למעשה מחליטים ביחד ובמשותף מה יהיה פסק הדין בעניינם.

שלישית, הסכם גירושין שניתן בהסכמה חוסך כסף רב לבני הזוג שמתגרשים, שכן הליך גירושין בבית משפט כרוך מטבע הדברים בניהול הליך משפטי ארוך ומורכב, בו כל אחד מהצדדים מיוצג על ידי עורך דין גירושין מטעמו, כאשר בתום הליך משפטי מחויב לרוב הצד המפסיד בהוצאות משפט ושכר טרחת עורכי דין.

רביעית, במקרה בו לבני הזוג ישנם ילדים, הרי שלמרות שבני הזוג מתגרשים זה מזה, עליהם עדיין להישאר בקשר ולפעול במשך שנים רבות במשותף בכל הקשור להחלטות הנוגעות לילדיהם המשותפים, לרבות בענייני חינוך, רפואה ועוד ואין ספק כי סיום הקשר הזוגי בהסכם גירושין אשר נעשה ברוח טובה והסכמה משותפת מקל על המשך קשר תקין בין בני הזוג תוך שימור הקשר עם ילדיהם וזאת להבדיל מניהול הליך משפטי ארוך בבית משפט, במסגרתו לא פעם הצדדים מגיעים במהרה למצב של ניתוק כל קשר וכל תקשורת, תוך פגיעה קשה ביותר בילדיהם אשר בעל כורכם נאלצים לראות לנגד עיניהם את "המלחמות" המתנהלות בין ההורים וכל זאת בתקופה קשה בחייהם. 

כמה עולה אגרה לאישור הסכם גירושין?

עלות אגרת בית משפט לענייני משפחה לאישור הסכם גירושין הנה 455 ₪ בלבד, סכום הנמוך בהרבה מעליות אגרה שנלוות לניהול תביעות בבית משפט לענייני משפחה במידה ומתנהל תיק גירושין.

תוך כמה זמן נקבע דיון בבקשה לאישור הסכם גירושין?

בית משפט קובע דיון בבקשת הצדדים לאישור הסכם גירושין בדרך כלל תוך פרק זמן קצר ביותר של ימים עד שבועות ספורים מרגע הגשת הבקשה לאישור הסכם גירושין.

מחיר עריכת הסכם גירושין

אין מחיר אחיד של עריכת הסכם גירושין וכל עורך דין גירושין רשאי לבקש שכר טרחה שונה, בהתאם למורכבות התיק, היקף המחלוקות וענייני הרכוש אשר מובאים בפניו על ידי בני הזוג. יצוין כי כללי האתיקה של עורכי הדין אוסרים על פרסום מחיר של שירותים משפטיים.

הסכם גירושין – שרותי משרד עורכי דין בפתח תקווה

למשרד עורך דין ונוטריון בפתח תקווה ניר טולדנו ניסיון עשיר בעריכת הסכם גירושין בין בני זוג. משרדנו ישמח לעמוד לרשותכם, ולטפל עבורכם בעריכת הסכם גירושין, הגשת בקשה לאישור הסכם גירושין בבית משפט לענייני משפחה וכן בייצוג במסגרת הדיון שיתקיים לאישור הסכם גירושין. לקבלת הצעת מחיר אטרקטיבית לעריכת הסכם גירושין צרו קשר עם משרדנו או חייגו 03-9309677.