Hebrew  |  English  |  Russian  |  

להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 דף הבית >> הוצאה לפועל
 

מיהו זוכה?


זוכה הוא אדם שניתן לזכותו בפסק-דין, או שהוא אוחז בשיק, או בשטר המחייב את החייב לשלם לו סכום כסף. למשרדנו יש ניסיון  עשיר בייצוג וטיפול בזוכים בהוצאה לפועל במימוש זכויותיהם על פי פסק  דין או שיקים.

 

איך ניתן להגדיל את סיכוי הגביה בהוצל"פ?

 

מניסיון העבר עולה כי ככל וסכום החוב הכספי על פי פסק הדין גדול יותר כך הופכת פעולת   המימוש לביתית  ומורכבת יותר שכן רבים מהחייבים צופים מבעוד מועד את הנולד ומבריחים  את נכסיהם עוד בטרם נקיטת הליכי הוצל"פ כנגדם, דבר אשר מקשה על ביצוע פסק הדין עד כדי חוסר יכולת אפקטיבית הליכי הוצל"פ כנגדם, דבר אשר מקשה על ביצוע פסק הדין עד כדי חוסר יכולת אפקטיבית לאוכפו.

לפיכך, על מנת לממש את פסק דין בהוצל"פ ביעילות על הזוכה לנקוט לעיתים בפעולות מבצעיות רבות ומגוונות וזאת בהתאם לנסיבותיו הפרטניות של כל תיק.
רבים סבורים שלשכת הוצל"פ נוקטת בעצמה בהליכים יזומים לגביית חובות ולכן אינם שוכרים  את שרותיו של עורך דין אך לא כך הוא הדבר שכן במרבית התיקים שנפתחים, לשכת הוצל"פ  משמשת למעשה כגוף פסיבי לחלוטין שאינו נוקט בשום פעולה יזומה או הליך לגביית החוב  הכספי למעט משלוח מכתב "אזהרה לחייב" בו היא למעשה רק מתריעה בפניו על הצורך בתשלום סכום החוב.


בנסיבות אלו, במרבית המקרים יש צורך בעורך דין מיומן ומקצועי בתחום הוצל"פ על מנת  שינקוט כנגד החייב את כל הפעולות הדרושות והאפשריות על פי דין על מנת להביא למימוש  יעיל ומהיר של פסק הדין.


מתי יש טעם להגיש בקשה לעיקול בטרם מסירת אזהרה?


במקרים חריגים, יש מקום לשקול הגשת בקשה להטיל עיקולים על נכסי החייב עוד בטרם   ייוודע לו על פתיחת התיק כנגדו, וזאת על מנת לסכל הברחת נכסים שתכביד על מימושו של  פסק הדין.משרדנו, עוסק בייצוג הזוכים ובמיצוי זכויותיהם על ידי מימוש פסקי דין וביצוע שטרות בלשכות ההוצאה לפועל


לצורך כך, משרדינו נוקט בכל ההליכים המשפטיים הדרושים למימוש הזכייה כגון: בקשות  לחקירת יכולת, הטלת הגבלות, עיקולים ועוד.


מהן עיקר הפעולות המבצעיות האפשריות כנגד חייב בעל יכולת המתחמק מתשלום חובתיו  בהוצל”פ?

להלן אסקור בפניכם בתמצית את מגוון הפעולות המבצעיות שמשרדנו נוקט, על פי הצורך ועל פי  דין לצורך ביצוע פסק הדין:

א. עיקול צד ג' - ניתן להגיש בקשה לעיקול ברישום של כספים הנמצאים אצל צד ג' שיכול להיות למשל מעסיק (עיקול משכורת בכפוף לחוק הגנת שכר) חברת ביטוח וכדומה.

ב. מימוש כספים אצל צד ג'– במידה ועוקלו כספים יש מקום להגיש בקשה נפרדת למימוש הכספים דבר  אשר מחייב החלטה מפורשת ונפרדת של רשם הוצל"פ.

ג. עיקול רכב-  כיום ניתן לבצע עיקול במשרד הרישוי גם מבלי לדעת את מספר הרכב שבבעלות החייב וזאת על פי תעודת זיהוי של החייב ( בעבר היה צורך לאתר את מספר הרכב תחילה).

ד. תפיסת רכב – במידה ומתקבלת הודעה ממשרד הרישוי על כך שנרשם עיקול ברישום על רכב החייב ניתן להגיש בקשה לתפיסתו ובמידה ומתקבל אישור של רשם הוצל"פ ניתן לבצע את הליך התפיסה באמצעות קבלן פרטי מורשה של הוצל"פ. אם הרכב ייתפס הוא יאוחסן במחסן המעוקלים. במידה ווהחוב לא יוסדר תוך 14 יום, או לו תוגש בקשה לשחרורו, הוא יימכר.

ה. צו הבאה

צו המוצא כדי להביא את החייב בפני רשם ההוצאה לפועל. צו הבאה יוצא בעקבות בקשת זוכה,ובהתאם להחלטת רשם ההוצאה לפועל,אשר תינתן לרוב במידה ובוצעה הזמנה לחקירת יכולת כדין, אך החייב לא התייצב לדיון במועד (כרוך בתשלום אגרה ).

ו. צו מאסר- ניתן להגיש רק בתיקי מזונות

ז. צו עיכוב יציאה מן הארץ -צו עיכוב יציאה מן הארץ מטרתו למנוע מהחייב לצאת מהארץ ולסכל את הליך הגבייה.


ח. עיקול מיטלטלין ומכירתו

זוכה רשאי לבקש עיקול ברישום על מטלטלי החייב  בטרם הוצאת המיטלטלין מביתו, ולאחר מכן רשאי להגיש בקשה להוצאתם ומכירתם כדין. מכירה: אם תוך שבעה ימים מיום ביצוע עיקול ברישום, לא הסדירהחייב את חובו, ניתן לבקש הליך של תפיסת המיטלטלין המעוקלים.

ט. עיקול מקרקעין

במידה וידוע לזוכה שישנו נכס מקרקעין בבעלות החייב ניתן לעתור בשלב ראשון לעיקול ברישום על הנכס כאשר לבקשה זו יש לצרף נסח טאבו עדכני המעיד על חלקו של החייב בנכס או אישור זכויות במידה ועברו30 יום לאחר שנרשם העיקול על הקרקע והחוב לא שולם, רשאי הזוכה
לבקש מרשם ההוצאה לפועל להורות על מכירת המקרקעין.יצוין, כי בקשה זו אם מאושרת יכולה להתבצע רק על ידי כונס נכסים אשר ממונה לרוב מטעמו של הזוכה.

י. חקירת יכולת

במידה ולזוכה אין מספיק מקורות מידע בדבר נכסי החייב או מקורות הכנסותיו ניתן לבקש לזמנו לחקירת יכולת על מנת להתחקות אחר נכסים ומקרות הכנסה אלו.כמו כן, תיקון חוק ההוצאה לפועל מאפשר כיום בתנאים מסוימים שקובע החוק להטיל הגבלות שונות על חייב שהינו בעל יכולת המתחמק מתשלום חובותיו לרבות הגבלה מלהחזיק ולחדש רישיון נהיגה , הגבלה מלהחזיק או לחדש דרכון, הגבלה מקבלת צ'קים וכרטיסי אשראי, הגבלה מלהיות בעל חברה, הגבלת יציאה מן הארץ שאינה מוגבלת לשנה.


בין אם אתם זוכים או חייבים והינכם זקוקים לשרות בתחום הוצל"פ צרו קשר עם משרדנו או  חייגו 03-9309677